Sistem 3 je miselno orodje IRVD, ki na splošno ne ponuja konkretnih odgovorov, ampak odpira širši prostor za uravnoteženo razpravo (S silogizmom in smislom prava k strategijam preživetja).
Tako nam Sistem 3 v povezavi z Odzivom Vrhovnega državnega tožilstva RS sporoča, da brez uravnotežene javne razprave o domnevnih zlorabah na eni strani in legitimnosti demokratičnega nadzora nad organi odkrivanja in pregona kaznivih dejanj na drugi strani govorimo le o eni strani žgočega problema.
Enostranske razprave in očitki so sami po sebi žgoči problem, ki presega konkretni primer. Z vidika tega, kar nam pove Sistem 3, v ospredju ni le strateško vprašanje možnih zlorab državnega tožilstva v predvolilnem času, ampak tudi strateško vprašanje možnih zlorab demokratičnega nadzora poslancev nad organi odkrivanja in pregona v predvolilnem času.
V igri je torej odgovor na večrazsežnostno vprašanje institucionalne odpornosti slovenskega in skupnega, EU prostora svobode, varnosti in pravice glede polnokrvnosti naše evropske demokracije ter sistemske učinkovitosti pri zagotavljanju varnosti pred najhujšimi kaznivimi dejanji, nasiljem, kriminalom, korupcijo, terorizmom.
Sistem 3 pri tem odgovoru ne išče te ali one strani, temveč išče ravnotežje – strukturo, v kateri nadzor varuje svobodo, operativna avtonomija institucij zagotavlja varnost, oboje skupaj pa ohranja delujočo usklajenost (koherenco) celotnega prostora svobode, varnosti in pravice.
Kako naj bi to delovalo v praksi, nam odgovor s svojim namenom in normativno zasnovo ponuja denimo Uredba (EU) 2024/2747 o izrednih razmerah s celovitim pristopom k zagotavljanju odpornosti. Veljavnost Uredbe za Unijo in vse države članice nastopi v maju 2026.
Uredba (EU) 2024/2747 v luči zaostrenih varnostnih razmer in kompleksnih kriz potrjuje, da vprašanja usklajenosti (koherence), demokratičnega nadzora in operativne avtonomije javnih institucij niso le nacionalnega pomena, temveč so skupna evropska odgovornost za povečanje odpornosti v prostoru svobode, varnosti in pravice.
Evropski pristop k usklajenemu iskanju odgovorov na žgoča vprašanja, ki so skupnega pomena, je tehten argument za uravnoteženo razpravo tudi o domnevni zlorabi državnega tožilstva v predvolilnem času in legitimnosti demokratičnega nadzora.
Bećir Kečanović, 14. februar 2026
IRVD/2026


